Inovativní vzdělávání v Holubicích

 

Začátkem druhého pololetí jsme zahájili spolupráci s organizací Akademie mladých vědců, která má svou provozovnu ve vzdělávacím centru Smart Bricks z Brna Slatiny. Vždy mají pro nás připravené zajímavé programy, které jsou v naší škole realizovány za podpory Operačního programu Jan Amos Komenský.

Dvě lektorky k nám pravidelně jezdí v úterý v odpoledních hodinách. Pokaždé pro děti připraví program na 120 minut, kde děti pracují se speciálními kostkami LEGO® Education. Lektorky

pracují samostatně, každá s menší skupinou dětí s odlišným programem. Děti si tak mohou za odpoledne vyzkoušet postavit několik mechanických, programovatelných i kreativních modelů.

Doposud si mohli malí konstruktéři postavit mechanické modely jednoduchých strojů. Mluvilo se o strojích a z jakých speciálních součástek jsou postaveny. Děti se dověděly o funkci a práci ozubeného kola, navijáku nebo kola na hřídeli. Tyto Lego součástky si vyzkoušely a postavily z nich několik fungujících modelů (káču nebo auto s odrážecí rampou, ptáčka).

Kreativní stavby jsou v prvotní fázi sestavovány podle návodu, který děti dále rozvíjí. Mají za sebou model sebe a spolužáka, model domácího mazlíčka. Při své práci děti rozvíjely klíčové kompetence v oblasti polytechnického vzdělávání, používaly aktivizační i kooperační způsoby práce.

Pří stavbě programovatelných modelů děti postavili taxík, houpačku, výletní auto. Během celého programu bylo rozvíjeno vzdělání dětí na základě speciální výukové metody STEAM (Science, Technology, Engineering, Art and Mathematics).

Snažíme se, aby si program mohlo vyzkoušet co nejvíce dětí. Zatím má program u dětí velký ohlas a těší se oblibě. Děti moc pěkně spolupracují a hrají si se zájmem.

Jako “třešnička na dortu” bude Smart Bricks spolupořadatelem našeho tradičního rozloučení na konci školního roku. Kde si budou moci děti vyzkoušet spolupráci se svými rodiči při stavbě zajímavých Lego modelů.

Jak zatím vše probíhalo si můžete prohlédnout na našich fotografiích.